dekorasyon

warning: Creating default object from empty value in /home/evkat/domains/evkat.com/public_html/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

Dekorasyonda önce sağlık şarttır

Evinizde sağlıklı bir ortam yaratmak için nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz? Kendinize ve ailenize özen gösterin, size vereceğimiz önerileri kaçırmayın

Sıcaklık: Eviniz sizi dış ortamdaki ısı değişikliklerinden korumalı. Yalıtım yapılmış evler daha korunaklıdır. Evde ideal ortam ısısı 20-21 derece olmalı.

Nem: Evinizin nemli olması romatizma, soğuk algınlığı ve bronşit gibi hastalıklara davetiye çıkarır. Ayrıca duvarlara yapışan nem, evinizde bakterilerin üremesine de neden olur.

Aydınlatma: En ideal aydınlatma elbetteki gün ışığından maksimum derecede yararlanmak. Gün ışığı bakterileri öldürürken, vücudumuzda D vitsmini oluşmasını da sağlar. Açık renklerde boyanmış mekanlar, az eşya kullanımı ve camların temiz olması da etkili.

Küçük odalar nasıl dekore edilir?

Evinizin oldukça küçük ve kullanışsız olduğunu mu düşünüyorsunuz? Küçük bir eve sahip olan ve küçük odaları nasıl dekore edeceğini merak edenlere oldukça kullanışlı öneriler...

Sahip olduğunuz alandan iyi faydalanın

Küçük bir evde, önemli olan sahip olduğunuz alanı en iyi ve faydalı şekilde kullanmaktır. Her girintiyi, her çıkıntıyı kendi lehinize çevirin. Mobilyalarınızı bir değil çok amaçlı olanlardan seçmeye bakın.

Bir kısım alanın birden fazla işe yaramasını istiyorsanız, büyük parça mobilyaları küçük parçalarla tamamlayıp daha fonksiyonel bir alan yaratabilirsiniz. Mesela, misafirlerinizi yuvarlak bir masa etrafında ağırlayacaksanız, kullanılmadığı zamanlarda küçültülebilip bir konsol görevi de görebilecek bir yemek odası takımı alın. Aynı şekilde katlanabilen sandalyeleri tercih ederek, ekstraları dolap içlerinde veya balkonunuzda saklayabilirsiniz.

Ev dekorasyonunda akılcı öneriler

Evinizin daha canlı, daha sıcak ve göze çok daha güzel görünmesini istiyorsanız, dekorasyonda kullanacağınız renklere karar verirken, ince eleyip sık dokumanızda fayda var.

1- Taze ve Canlandırıcı: Mavi ve beyaz, yaşam alanlarında memnuniyeti sağlar. Limon sarısı ve canlı bir yeşili de ekleyerek evinizi ferah ve modern alanlara dönüştürebilirsiniz. Uygulayacağınız beyaz vurgular ortama sakinlik verir.

2- Çözüm Aksesuarlar: Mekanınız beyaz ve bej hakimiyetinde olsa bile kullanacağınız mavi, kırmızı, pembe veya yeşil aksesuvarlar ve mobilyalar ile evinizin görünümünü tamamen farklılaştırabilirsiniz.

3- Gözleri Cezbedin: Tek bir duvarı iddialı bir renge boyamak, odaksal bir nokta yaratmak için en hızlı ve etkili yoldur.

15 adımda ideal çalışma odası

Eğer evinizde kendinize ait bir çalışma köşesi oluşturmak istiyorsanız, aşağıdaki önerileri göz önünde bulundurmanızda fayda var...

1: ideal bir çalışma odası huzurlu bir ortam olmalı, ergonomik mobilyalarla dekore edilmeli, dikkat dağıtıcı faktörlerden uzak, yaratıcılığı destekleyen bir yere dönüşmeli. Bilgisayarınızı koyabileceğiniz, fatura işlerinizi halledebileceğiniz, kitabınızı okuyabileceğiniz sessiz bir köşe en ideal yer olacaktır.

2: Öncelikle kendinize şu soruları sorun: Çalışma odanızı ne sıklıkla ve ne amaçla kullanacaksınız? Burası faturalarınızı ödeyeceğiniz ve ara sıra bir şeyler yazacağınız bir köşe mi yoksa ev-ofis mi olacak? Düzenlemenizi bu sorulara vereceğiniz yanıtlara göre yapın.

Evinizi boyarken dikkat edeceğiniz noktalar

Ev, en özel alanınız. Bu yüzden pek çok eşyayı ve rengi bir araya getirip kendi dekorasyon anlayışınızla onu benzersiz kılıyorsunuz.

Nasıl ki eşyalarınızı seçerken büyük bir özen gösterdiyseniz, duvarlarınız için karar verirken devinizin özelliklerini dikkate alarak renk seçimini yamalısınız. Boyamak istediğiniz mekan ne kadar ışık alıyor; geniş mi yoksa küçük mü; dikkat çekici ya da canlı bir atmosfer mi yaratmak istiyorsunuz, yoksa sakin ve dingin mi? Eğer eviniz küçükse ve siz daha geniş göstermek istiyorsanız, soğuk renk grubuna giren mavi, yeşil ve mor tonlarını tercih edebilirsiniz; çünkü bu renkler gözde bıraktığı etkiyle duvarları birbirinden daha uzaklaştırarak algılamamızı sağlayarak, mekanı daha geniş gösterirler. Büyük bir salonu daha küçük gösterip samimi bir hava katmak için de sıcak renk grubundan kırmızı, sarı ya da turuncu tonlarından seçim yapabilirsiniz. Bu tonlar mekana enerji, dinamizm, neşe ve hareketlilik katarak canlı bir atmosfer oluştururlar. Yatak odalarında huzur ve dinginlik veren soğuk renk grubundan açık mavi, yeşil ve lila tonlarını öneriyoruz. Biraz daha hareket istenen odalardaysa daha canlı tonlar seçilebilir.

Mobilya yerleşimi nasıl olmalı?

Bir inanışa göre, konforlu bir koltuğu olmayan evin ruhu da olmazmış. Günümüzde ise pek çok kişi bu gerçeği kendi kendine keşfediyor.

Yani ideal rahatlığın genellikle, bir kanepe ve onla eşleşen ya da sofrayı tamamlayan iki koltuk olduğu düşünülür. Aslında bu tip bir seçim herklesin ihtiyacını karşılamayabilir. Örneğin 3 çocuklu bir aile, daha fazla sayıda oturma alanına ihtiyaç duyabilir. Ya da ufak çocukları olan bir aile orta sehpayı kullanmaktan kaçınabilir. Tek başına yaşayan kişiler ise az ve öz mobilyalara, okuma ya da çalışma köşelerine ihtiyaç duyabilirler.

Başlamadan önce

Evinizin oturma odasını tasarlarken üzerinde düşünmeniz gereken en önemli nokta bu odanın hangi amaçla kullanıldığıdır. Çünkü odanın hizmet ettiği işlevler mobilya seçim ve yerleşimini birebir etkileyecektir. Aslında yerleşimi yaparken mekanı kullanan kişi sayısından çok, bu kriter önem taşır. Aile bireylerinin sayısının artması direkt olarak daha büyük bir ece ihtiyaç olduğu anlamına gelmez; bu mobilya seçim ve yerleşiminin daha iyi yapılması anlamına gelir.

Az Harcama ile Dekorasyon Yapalım

Evinizin dekorasyonu ile ilgili değişiklikler yapmayalı uzun zaman olmuş olabilir. Cebinizde biraz paranız var. Ve evin içinde fazla masraf yapmadan değişiklik yapmak istiyorsunuz. Cebinizi az yakacak değişim kalemlerini yazalım o zaman.

1. Kullandığınız eşyaların yerlerini değiştirmek her zaman kolay değildir. Bir ışığın yerini değiştirmek de öyle. O zaman, ışık kaynaklarınızın sadece şapkalarını değiştirebilirsiniz. Üstelik bu tasarım değişikliği olmak zorunda da değil. Sadece şapkalarının renklerini değiştirebilirsiniz.

2. Eğer ışık kaynaklarının şapkalarını değiştiremiyorsanız, ampul renkleri ile oynayabilirsiniz.

3. Abajurlarınızı, salonunuzun ışığını her gün defalarca açıp kapıyorsunuz. Peki sadece onları açtığınız güçte kullanmak zorunda olmadığınızı da biliyor musunuz? Öyleyse onlara hemen dimmer sistemi alın. Ve kademeli ışık sisteminiz olsun. Gece isterseniz loş ışığınız, yüksek aydınlık gereken durumlarda ise güçlü bir ışık kaynağınız olacaktır.

Dekorasyonda Unutulmayacaklar...

Hayatımızı daha güzel şeyler ile paylaşmayı hak ediyoruz. İlk adımı atmak için bir kaç şeyi hatırlamak bizi mutluluğa daha çabuk yakınlaştırabilir.

1. Ne istediğinizi iyi bilmelisiniz. Acele karar vermeden önce, beklentilerinizi yazın. Ve bir kaç güç unutup sonra yeniden okuyun.

2. Hangi rengi sevdiğinize ve en çok hangi renk ile yaşamak istediğinizi iyice düşünün. Sadece "Öyle gerekiyor" diye şartların sizi istemediğiniz bir yöne sürüklemesine izin vermeyin.

3. Koltuk, halı, duvar rengi gibi seçeneklerden önce perde seçmeyin.

4. Başkalarının evinde güzel duran pek çok eşyaya iç geçirebilirsiniz. Herşey yerinde güzeldir. Eşya da, renk de. Neyi beğendi iseniz, onun sizin evinizde de aynı şekilde etki yaratacağından emin olmalısınız.

Salonunu Kullanmayanlara, Koltukları Örtenlere..

Zamanı ve iyi yaşamayı, almak için emek sarf ettiklerinizin keyfini yaşamayı nereye kadar ertelemeyi düşünüyor sunuz ? Sadece misafir geldiği zaman açtığınız bir salon kapınız var ise, veya evin içinde başka odalar olmasına rağmen sürekli aynı yerde yaşamakta ısrar ediyorsanız, bir daha düşünün.

Türk ananevi değerlerinin geçmiş zaman ritüellerinden kalma bir alışkanlık olan ve sadece misafirleri buyur ettiğimiz özel odaların zamanı geçti. Artık buluşmanın, bir araya gelmenin, sohbet etmenin başka yolları var. Dahası zaten odalarımızı kullanmak için çalışmalarımızın yoğunluğu yüzünden vakit de bulamıyoruz.

Buna neden olan sebeplerden biri, çok zor alınıyor ve zor şartlar altında çalışarak ödemeler yapıyor olmamız. O kadar zor alıyor ve o kadar uzun süre taksitler ödeyerek sahip oluyoruz ki, onları kullanmaya kıyamıyoruz. Fakat esas sorun şu ki, bunca çalışma ve emeği, onların satın alınma amaçlarına aykırı bir şey için gerçekleştiriyor oluyoruz. Bir koltuk üzerinde oturulmayacaksa ne işe yarar ki ? Hem zaten misafir koltuğu ne demektir?

Mutfağınızı dekore etmek için servet harcamayın!

Bir servet harcamadan mutfağınızda daha fazla yer açmak için 5 yol...

Mikrodalganız için minik tekerlekli bir sehpa alın
Tezgâh üzerinde çok az yeriniz olduğundan yakınıyorsanız ama mutfağın diğer köşesinde kullanmadığınız bir köşe varsa mikrodalganız için tekerlekli bir sehpa alabilir ve bu koca cihazı kaldırarak tezgâhta kendinize yer açabilirsiniz. Bu sehpanın altında eğer bir de raf varsa ne ala! Bu sehpaların küçük dolaplı olanlarını da tercih edebilirsiniz. Eğer ben çok derli toplu bir insan değilim diyorsanız mutlaka kapaklılarından alın!

Dolap altlarına da asın!
Her mutfakta görürsünüz; dolabın altı ile tezgâhın arasında kalan bölüme mutlaka kâğıt havlu ya da pişirme folyosu askıları takılır. Peki, neden bu kadarla yetinilir? Bu gibi ekstra askıların olduğu alan zaten “ölü” tabir ettiğimiz bir bölgedir.

Anket

Oturduğunuz ev size mi ait?:

İçeriği paylaş