Toplu Konut Fon Çeşitleri

Konut Kredileri
Toplu Konut İdaresi'nin desteklediği Toplu Konut Yapımcıları tarafından yapılan konutlarla ilgili fondur. Bu fonun dahilindeki konutlar için kredilerde aranan şartlar şöyledir: Konutların brüt inşaat alanı 150 m2 olmalıdır. Krediden yararlanacak hane bir defa kredi alabilir. Hane üyelerinin üzerine kayıtlı herhangi bir bağımsız konutun bulunmaması ve de Toplu Konut Fonu'ndan daha önce kredi kullanmamış olmaları gerekmektedir. Yazlık, dinlenme ya da tatil amaçlı konutlar için Konut Kredileri açılmamaktadır.

Şehit Kredileri
Bu krediden, Emekli Sandığı'ndan maaş alan ve Faizsiz Konut Kredisi için Hak Sahipliği Belgesi alan tüm şehit aileleri ve terör malülleri ile dul ve yetimler yararlanabilirler. Bu krediden yararlanabilmek için Emekli Sandığı'ndan alınacak Hak Sahipliği belgesi ile T.C. Ziraat Bankası'na başvurulması gerekmektedir. Satın alınmak istenen konutta aranan tek özellik tapunun bir yık önce alınmış olmasıdır. Kredi miktarı, Devlet İstatistik Enstitüsü'nün belirlediği faiz artış oranına bağlı olarak artırılır. 2007 yılı için bu miktar 44.118 YTL olarak belirlenmiştir. Geri ödemeler, alınmakta olunan aylık maaşın dörtte birinin Emekli Sandığı tarafından kesilmesi ile olur. Krediye faiz uygulanmamakta, ancak bir defaya mahsus olmak üzere, hak sahibinden %2 oranında masraf karşılığı alınmaktadır.

Altgelir Grubu Kredileri
Bu krediden yararlanabilmek için hane halkının aylık net kazancının en fazla 1.090 YTL olması koşulu aranır. Baş vuran hane üyelerinin harhangi bir gayrimankule sahip olmamaları ve Toplu Konut İdaresi'nden konut kredisi kullanmamış olmaları gerekir (Şehit aileleri, maluller ile dul ve yetimler hariç). Bir hane halkı adına sadece bir başvuru kabul edilir. Ayrıca başvuran kişinin en az 30 yaşında olması gerekip, eşi vefat etmiş dul bayanlar da yaş şartı aranmazken, babası ya da hem annesi hem de babası vefat etmiş bekar bayanlarda yaş şartı 25 ve üzeridir.

Yoksul Grubu Kredileri
Bu krediden yararlanmak isteyen vatandaşların, Toplu Konut İdaresi'nden konut satın almamış ya da kredi kullanmış olmamaları gerekir. Hane halkı üyelerinin herhangi bir gayri menkule sahip olmaması şartı aranır. Bir hane halkı adına sadece bir başvuru kabul edilir. Ayrıca başvuran kişinin en az 30 yaşında olması gerekip, eşi vefat etmiş dul bayanlar da yaş şartı aranmazken, babası ya da hem annesi hem de babası vefat etmiş bekar bayanlarda yaş şartı 25 ve üzeridir. Yeşil Kart sahipleri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Teşvik Fonu kanalıyla bu krediden yararlanabileceklerken, Sosyal Güvenlik Kurumları'na tabi olanlar (SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı)bu krediden istifade edemezler.

Bu bilgi T.C. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'nın İnternet sitesinden alınmıştır.

soyal fonlardan ev sahibi olmak

iyi bayramlar sosyal fonlardan ev sahibi olmak için nereye başvurmalıyız.

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • Allowed HTML tags: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünürler.

Biçimleme seçenekleri hakkında daha fazla bilgi

Anket

Oturduğunuz ev size mi ait?: