yatırım

warning: Creating default object from empty value in /home/evkat/domains/evkat.com/public_html/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

Kiraya Verirken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Kesinlikle her iki tarafın da çıkarlarını koruyan bir kontrat yapılmalıdır.
Kira sözleşmeleri yazılı olabileceği gibi sözlü de olabilir.Ancak kanunlarda düzenlenmiş bazı haklardan yararlanmak açısından sözleşmelerin yazılı olması özellikle de tarafların önünde imzalanması en doğru yoldur. Kira sözleşmelerinde, kiraya veren kişinin her zaman gayrimenkulün maliki olması gibi bir zorunluluk yoktur. Bir kimse başkasına ait bir gayrimenkulü mal sahibinin rızası ile kiraya verebilir.

E- Emlak Yatırımı Yaparken Dikkat Etmesi Gerekenler

Yatırımcı, yatırım yapacağı emlak yatırım ortaklığının karlılık durumu, faaliyetleri, yatırımları ve finansman yapısı hakkındaki bilgileri, şirketin faaliyet raporlarından, kamuya açıklanan mali tablolarından izlemeli, ayrıca şirketin sermaye, yönetim ve mali yapısı ile faaliyetleri hakkındaki değişikliklere ilişkin olarak şirket tarafından borsaya bildirilen açıklamaları takip etmelidir.

D-Emlak Yatırım Ortaklıklarına Yatırım Yapmak

Emlak yatırım ortaklığı hisse senetlerine yatırım yapmak isteyen yatırımcılar, borsada işlem yapmaya yetkili bir aracı kuruluşa talimat vererek hisse senetlerinin, ilk defa halka arzı sırasında birincil piyasalarda veya daha önce halka arzedilmiş hisse senetlerinin ikincil piyasalarda alım satımını aracı kuruluşlar aracılığıyla borsada gerçekleştirirler.

A-Emlak Yatırım Ortaklığının Amacı

Emlak yatırım ortaklığının amacı, getiri potansiyeli yüksek emlaklara,emlaka dayalı projelere yatırım yapmak, portföyündeki emlaklardan kira geliri elde etmek ve bu şekilde kira ve alım satım kazançları yoluyla emlakların yüksek gelirine ulaşmaktır. Emlak yatırım ortaklığının hisse senedini alarak ortak olan bir yatırımcı, yüksek getirili emlaklardan dolaylı olarak yararlanmış olmaktadır.

TOKİ'den peşin ödemeye süper indirim

Peşin ödemeye yüzde 20 indirim yapan TOKİ, 50 bin YTL'ye lüks konut imkanı sunuyor.

Kampanya rüzgarı Anadolu’ya da sıçradı. TOKİ, tüm satışlarında peşine yüzde 20 indirim yaparken, Antalya, Mersin gibi şehirlerde 150 bin YTL’ye lüks konut yatırımı yapmak mümkün hale geldi.

Gayrimenkulün kalbi İstanbul’da atıyor. Ancak, Türkiye’nin diğer 80 ilinde de başta TOKİ olmak üzere pek çok firmanın projeleriyle uygun fiyata ev sahibi olmak mümkün. BUGÜN Gazetesi Ağrı’dan Edirne’ye konut projelerini derledi.

ADANA’DA PROJE FIRTINASI

Profilo Holding’in Seyhan’daki Profilo apartmanında 186 metrekarelik dairelerin fiyatları 115 bin YTL ile 129 bin YTL arasında değişiyor. TMZ İnşaat’ın Panorama Evleri’nde 200 metrekarelik düz ve 350 metrekarelik dubleks olmak üzere iki tip daire 200 bin ile 350 bin YTL arasında değişen fiyatlarla satışa sunuluyor. Eskidji İnşaat’ın Yüreğir’de yapımına devam ettiği Seyhan Park Evleri’nde 91-259 metrekare arasında değişen dairelerin fiyatları 109 bin YTL’den başlıyor, 277 bin YTL’ye kadar çıkıyor.

Emlak Festivali'nde büyük fırsat! 50 firma yüzde 35 indirim sunacak

Mortgage Brokerları Derneği, Nisan 2009'da İstanbul'da düzenleyeceği Emlak Festivali'nde inşaat firmalarıyla anlaşıp yüzde 35'lere varan indirimler sağlayacak. Dernek böylece sektöre nefes aldırmayı hedefliyor.

Mortgage Brokerları Derneği'nin (MBD) Nisan 2009'da İstanbul Fuar Merkezi'nde düzenleyeceği "Emlak Festivali"ne indirimler damga vuracak.
Festivalde indirim furyası yaşatacaklarını vurgulayan MBD Başkanı Hakan Buvan, "Festivale katılan projeleri, birinci gün yüzde 35, ikinci gün yüzde 30, üçüncü gün yüzde 25, dördüncü gün ise yüzde 20 indirim imkânıyla ziyaretçilere sunacağız" dedi.
Festival dahilinde 50'ye yakın inşaat firmasıyla anlaşma yapacaklarını anlatan Buvan, yapılacak indirimlerle sektörün rahat bir nefes almasını hedeflediklerini söyledi. İnşaat firmalarının kriz ortamında ellerinde kalan tüm projelerini festivalde satabileceklerine inandıklarını kaydeden Buvan, bu nedenle gerek firmaların gerekse ziyaretçilerin festivale yoğun ilgi göstermesini beklediklerini dile getirdi.

"Krizden çıkışın yolu gayrimenkulden geçiyor"

Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER)Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Cumurcu, ekonomik büyümedeki düşüşe paralel olarak gayrimenkul sektörünün de gerileme dönemine girdiğini belirtti.

Cumurcu, 2005 yılında yüzde 9.3, 2006’da yüzde 18.5, ve 2007’de yüzde 5.7 büyüme gösteren inşaat sektöründeki büyümenin bu yıl eksiye düşerek yüzde 1.1 oranında küçüleceğini ve 2009’da bu düşüşün biraz daha artabileceğini söyledi.
Cumurcu, inşaat sektörünün turizmle birlikte ekonomik büyümeyi en fazla destekleyen sektör olduğunu vurgulayarak “ Krizden çıkışın yolu da gayrimenkul ve inşaat sektörünün desteklenmesi ve yeniden canlandırılmasından geçiyor” diye konuştu.

Avusturya Ilısu Projesinden Çekildi; Hasankeyf Kurtuluyor mu?

Hasankeyf’i sular altında bırakacak olan Ilısu Barajı’na kredi veren ülkelerden Avusturya projeden desteğini çektiğini açıkladı. Avusturya Dışişleri Bakanı Michael Spindelegger, Avusturya ulusal televizyon kanalı ORF’nin ana haber bülteninde yaptığı açıklamada Türkiye’nin gerekli şartları yerine getirmemesi nedeni ile Ilısu Barajı Projesi’nden çekildiklerini açıkladı.

Baraj karşıtı aktivistlerin önceki gün Ilısu Barajı’na kredi desteği veren Avusturyalı bankayı işgal etmesinin ardından ulusal televizyon kanalı ORF’nin ana haber bültenine katılan Dışişleri Bakanı Michael Spindelegger yaptığı açıklamada, Türkiye’nin 153 şartın hiçbirini yerine getirmediğini belirterek “Bir taraf şartları belirlediyse (150’den fazla şart belirlendi) ve bu şartlar yerine getirilmediyse proje finanse edilemez. Benim için Avusturya bu ortaklığa artık son vermiştir” dedi.

Riva'da Hüsran Yaşanıyor!

Galatasaray Spor Kulübü, Alarko Holding, Yapı Kredi Koray ve Ottoman şirketlerinin Riva’da şehir büyüklüğünde siteler inşa etme hayalleri sönüyor. Riva’da binlerce dönüm arazi satın alan ya da site kurmak için kat karşılığı sözleşme imzalayan şirketler, yıllardan beri süren imar sorunu nedeniyle Riva’dan çekilmeye başladılar. Riva’da arazi sahibi olan şirketlerden Yapı Kredi Koray Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı, toplam 478 dönümlük arazisini satma kararı aldı. Yapı Kredi Koray, Göllü arsası olarak adlandırılan 223 bin 823 metrekarelik arsanın tamamını ve Riva arsası olarak adlandırılan 255 bin 815 metrekarelik arsasını satışa çıkardı. İstanbul Metropolitan Planlama Merkezi tarafından hazırlanan 1/100.000’lik Çevre Düzeni Planı’nda Riva arazilerinin hemen hemen tamamının tarım ve orman alanı ilan edilmesi üzerine, Yapı Kredi Koray Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı planın iptali için dava açmıştı.

TAV İnşaat, Mısır-Kahire terminal binasını tamamladı

TAV İnşaat'tan yapılan yazılı açıklamaya göre, gerçekleştirilen teslim törenine, Mısır Başbakanı Ahmet Nazif ve ilgili bakanların yanı sıra, Türkiye'nin Kahire Büyükelçisi Şafak Göktürk, TAV İnşaat Yönetim Kurulu Başkan Vekili Hamdi Akın ve TAV İnşaat Üst Yöneticisi (CEO) Sani Şener katıldı.
Yeni terminalin tamamlanmasıyla, Kahire Uluslararası Havalimanı'nın, yıllık yolcu kapasitesi iki katına çıkarıldı ve 22 milyon yolcu kapasitesine ulaştı. Tasarımı ECG/EGYPT-NACO/NETHERLAND JV tarafından yapılan ve 200 bin metrekare kapalı alana sahip olan Kahire Uluslararası Havalimanı 3'üncü terminal binasında 23 adet yolcu köprüsü, 164 adet asansör, yürüyen merdiven ve yürüyen bant, 7 adet bagaj alım bandı, 110 adet check-in kontuarı bulunuyor. Havalimanının 3'üncü terminal binasının inşaatının yapımında, 21 ülkeden toplam 4 bin 700 kişi çalıştı.

Anket

Oturduğunuz ev size mi ait?:

İçeriği paylaş